A fékrendszer tuningja I.
- Részletek
- Készült: 2008. december 13. szombat, 18:28
- Megjelent: 2008. december 13. szombat, 18:28
- Találatok: 7665
Teljesen nyilvánvaló, hogy a fék az autó legfontosabb biztonsági felszerelése. Házilagosan semmilyen módosítást nem szabad rajta végezni. Szakértelem nélkül még a fékpedál "tuning pedálra" cserélése is tiltott: rossz rögzítés esetén leesik a "dísz" borítás, lecsúszik a láb, kész a baj. A többi alkatrészről (főhenger, csövek, stb) már nem is beszélve. A fékberendezést csak hozzáértő szakember módosíthatja, szakműhelyben, a módosítások után próbapadi mérésekkel ellenőrizve a kész munkát!
Sokan azt mondják, "az én fékem elég, meg tudok állni csúcssebességről is" - én is így voltam ezzel. Majd egy barátom bemutatta, mit "csinál" a túlmelegedett fék. Mentünk 2-esben, nagy gázzal, közben ballal nyomta a féket. Ezt így folytattuk pár percig. Ezek után nem volt fékem... Nem volt levegős, ruganyos: teljesen olyan volt a fékpedál érzete, mint normál esetben. Azonban fékhatás egyáltalán nem volt. Megnéztük a tárcsákat: kékes-lilásra edződtek. Másik tipikus fék-teszt: többször egymás után 120-ról vészfékezés. Elsőre kifogástalan. Másodikra talán. Harmadikra már nem biztos. Negyedszerre ne próbáld meg utcai fékkel!
A fékrendszer "legelső" eleme, amivel az ember a vezetőülésbe ülve találkozik, maga a pedál. Sokan a különféle "verseny" pedálsorokat amolyan diszkó-tuningnak tartják, de ez nem teljesen állja meg a helyét. A gyári pedál gyakran kicsi (kis felületű). Érdemes lecserélni illetve kiegészíteni (nemcsak a féket, mind a három (vagy két) pedált). Nos, a bevásárlóközpontokban, barkácsboltokban kapható "pedálsorok" gyakran műanyagból készülnek, felfogatásuk sem a legbiztonságosabb. A célunk az, hogy vészhelyzetben is biztonsággal "eltalálja" az ember a pedált, lába ne csússzon le, a pedálra szerelt kiegészítő ne törjön le. A verseny pedálokat a komolyabb tuning boltokban lehet megvenni. Csak fémből (alu) készült terméket vegyünk. Rögzítése általában csavaros. Az eredeti pedál-gumiborítást le kell venni, az új pedál-felületeket pedig átmenő csavarral (+ anya) kell rögzíteni. Fontos, hogy a pedálok ne akadjanak össze, persze egymással sem, de akkor sem, ha nagyobb cipőben vezetünk. (Ne nyomjunk le egyszerre két pedált).
Igen, a cipő-viseletre is oda kell figyelni. A régimódi balesetmegelőzéses filmekben is esett a "váltócipőről" szó, amit esetleg "égőnek" találnak egyesek... nekik a rally-versenyzők, pályaversenyzők cipőit ajánlom figyelmükbe. Az autót akkor tudjuk kontrollálni, ha "érezzük" a pedálokat, ezt pedig "holdjáró" cipőben nem lehet megtenni.
